Egyszerűnek tűnik egy piskótalap elkészítése, mégis úgy el lehet rontani, hogy rá sem ismerünk az édességre. Az alaptésztán túl pedig kakaós és magvas variációk is léteznek, ami zseniális alapja lehet a süteményeknek.
A piskótalap vagy piskótatészta a magyar cukrászatok egyik leggyakoribb alapanyaga. Imádjuk a klasszikus piskótatekercset különböző töltelékekkel, díszítésekkel, a könnyű töltött tortákat vagy a somlóit, aminek szintén piskóta az alapja. Nagyon egyszerűen hangzik a 3 hozzávalóból álló tészta elkészítése, de a gyakorlatban bizony sok buktatója lehet. Nem szabad, hogy lapos legyen, nagyon száraz, íztelen vagy túl morzsás. És ez még csak a kezdet, hiszen, ha valaki el tud készíteni egy jó citromos-vaníliás piskótatésztát, az még nem elég az üdvösséghez. Létezik kakaós verzióban, sőt a nagyon ügyes cukrászok magvakkal is gazdagítják a nélkül, hogy összeesne a piskótalap.
Tudtad? A piskótatésztát Japánban és Olaszországban ugyanúgy imádják és használják, mint Magyarországon. A közös pont az, hogy minél légiesebb a tészta, annál nagyobb dicséret jár érte.
A piskótatésztát eredetileg nem is így hívták
Szerintem egy hihetetlen izgalmas játék a nagy klasszikusaink eredetének felfedezése. Ilyen a piskótatészta is, amit általában inkább a villánkra tűzünk, mint sem elemeznénk a „honnanjöttét”. Pedig eredetileg ez egy portugál recept. Nagyon sok finomság érkezett a portugál zárdákból, az apácáktól, akik sokat sürögtek-forogtak a konyhába és igyekeztek gazdaságos, de finom ételek receptjét kikísérletezni és azt megőrizni. Fő jellemzőjük a sok tojás felhasználása volt, abból is a tojássárgája, mert a fehérjét a ruháik keményítésére használták. A tojások sárgáját úgy használták fel, hogy különböző édességeket és édességkrémeket találtak ki. Éppen ezért, aki ebben az országban jár, a mai napig találkozik a sűrű vaníliakrémes, cukros, fahéjas süteményekkel minden kis kávézóban. A portugál tengerészek a 16.században azonban Kínába vitték a receptet, akik szintén magukévá tették és elnevezték Kasuterának. Eljutott Franciaországba, Olaszországba, akik Pao de Lo – nak keresztelték, nálunk pedig piskóta néven ismerjük ismert. Az eredeti recept viszont legalább 15 tojással indul és sok tojássárgájával, de ezen már minden ország finomított kicsit. A lényeg azonban, hogy könnyed legyen, szép sárga, tartalmas, enyhén – de nem túlzottan – édeskés, illatos és természetesen tölthető.
Magvas, kakaós piskótalap
A könnyed piskótalap készülhet gluténmentesen, más-más lisztekből és kakaóval is. A kakaó egy rész lisztmennyiséget vált ki a tésztából és egy kicsit karakteresebb is lesz tőle az íze. Nagyobb rutint és odafigyelést igényel, de még tovább variálható. A piskótalap, ha ügyesen bánunk vele, rejthet aszalt gyümölcsöket, magvakat, de ezekből is a könnyebb verziókat és nem nagy darabokban. Miután elkészültünk, vagy beszereztünk egy magvas, kakaós piskótalapot, már csak egy jó sűrű málna- vagy csokoládékrém receptjére van szükségünk ahhoz, hogy tökéletes desszertünk legyen.