fbpx

Nem véletlen, hogy Márton-nap környékén országszerte előkerül a libasült és az újbor. November 11-e nemcsak finom ételekről szól, hanem egy ősi hagyomány is, melyhez számos szokás és történet kapcsolódik. Ki volt Szent Márton, és hogyan váltak a libák a jeles nap jelképeivé?

Ahogy közeledik a Márton-nap, napnyugta után gyerekek kisebb-nagyobb csoportja bandukol az utcákon, világító lámpásokkal a kezükben. Gyerekként ugyan nem értettük, miért készítünk lámpásokat tökből vagy befőttesüvegből, de minden évben izgatottan vártuk, hogy együtt vonuljunk velük a faluban. Tegnap este mosolyogva figyeltük, ahogy a gyerekekből álló csoport szülői kísérettel vonult végig a kerületen. Ez a hagyomány eredetileg sváb lakta területeken volt elterjedtebb, az úgynevezett Martinsumzug, a fáklyás felvonulás, amely Szent Márton emlékét őrzi, a fény pedig Márton jó cselekedeteit szimbolizálja.

Ki volt Szent Márton, és hogyan kapcsolódik hozzá a liba?

„Ha Márton fehér lovon érkezik, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.” – tartja a közhiedelem. Már a honfoglaló őseink körében is népszerű volt Szent Márton kultusza, hiszen maga Szent Márton Savarián (mai Szombathely) született 316/317-ben. A kultuszt az erősítette tovább, hogy Szent István király a hadvezér Márton képét festette zászlóira. Úgy tartja a hagyomány, hogy a király álmában megjelent Szent Márton, aki a király és az ország védelmére sietett. Így lett Szent Márton az ország egyik patrónusa.

Forrás: Csodálatos Magyarország (https://csodalatosmagyarorszag.hu/hirek/itthon/marton-napi-es-gasztronomiai-programok-2024-novembereben/)

Márton kezdetben zsoldosként szolgált a római légióban. Franciaországi tartózkodása során segített egy öreg kolduson, akinek odaadta a fél talárját. Ezt követően a legenda szerint Krisztus felajánlására keresztelkedett meg, minek hatására kilépett a légióból és Istent kezdte el szolgálni papként egészen haláláig. Nemcsak a hittérítésben jeleskedett, hanem sok gyógyulás is fűződött a nevéhez. Kiváló papi szolgálatai miatt választották meg Tours város püspökének, ám Márton e feladat elől menekülni kívánt, így elrejtőzött egy libaólban, de a libák hangos gágogása elárulta őt. Halála után három nappal, ami pont november 11-re esett, helyezték örök nyugalomra, így vált a libák és a természetgyógyászok védőszentjévé.

Miért épp liba kerül az asztalra Márton-napkor?

A Márton-napi liba- és újborfogyasztás hagyománya két forrásból ered. Az egyik egészen Márton püspökké avatásához vezethető vissza, amikor az ünnepi menü libasült és bor volt. A másik forrás a római időkig nyúlik vissza, amikor november 11. a téli évnegyed kezdő napja volt, és ilyenkor kóstolták meg az új bort. Ilyenkor ünnepségeket tartottak a római orvosisten tiszteletére, az emberek libákat áldoztak, amelyeket később megsütöttek. Itt kapcsolódik össze a liba- és újborhagyomány. Az első hivatalos írás a Márton-napi liba-lakomáról azonban 1171-ig váratott magára. Az akkori népszokásban Szent Márton napja a paraszti év végét jelentette, ekkor zárták le a gazdasági évet, és kezdődött a téli pihenés időszaka. A földesurak ilyenkor kiosztották az éves béreket, amelyek mellé nyár óta hizlalt libát is adtak. A parasztok is ezen a napon kóstolták meg az év újborát, és ekkor vágták le és sütötték meg a tömött libát.

Kép: www.shutterstock.com

Ez egy generációkon átívelő hagyomány, amely a mai rohanó világban hajlamos háttérbe szorulni. Ezért is fontos számunkra, hogy továbbadjuk ezeket a történeteket, és jelentést adjunk a tányérra kerülő libacombnak, megőrizve az igazi értékeket. Ha másért nem is, egy finom libavacsora tökéletes alkalom arra, hogy összehozzuk a családot és barátokat, természetesen egy pohár újbor mellett.

Végül egy egyszerű és gyors recepttel szeretnénk segíteni, hogy könnyedén elkészíthessétek a tökéletes Márton-napi vacsorát, hogy az estét a családdal és barátokkal tölthessétek.

Konfitált libacomb, párolt almás lilakáposztával és hagymás törtburgonyával
(6 főre)

Hozzávalók:

Libacomb elkészítése:

  1. Előkészítés: Helyezzük a libacombokat saját zacskójukban 40°C-os meleg vízbe 15 percre. Közben melegítsük elő a sütőt 220-240°C-ra, sütőtől függően.
  2. Sütés: Miután a combok átmelegedtek, vegyük ki őket a tasakból. Papírtörlővel töröljük szárazra a bőrfelületüket. Helyezzük őket egy sütőpapírral bélelt tepsire, majd tegyük az előmelegített sütőbe, és süssük 12-18 percig, amíg a bőr aranybarnára nem sül.

Káposzta elkészítése:

  1. Melegítsük fel a fagyasztott párolt lilakáposztát egy nagyobb edényben, kb. 10 perc alatt el is készül.

Hagymás tört burgonya elkészítése:

  1. Vágjuk apró kockára a vöröshagymát, és pirítsuk aranybarnára libazsíron egy fazékban.
  2. Vegyük le a tűzről, és fűszerezzük piros paprikával és borssal.
  3. A burgonyagolyóval sok dolgunk nincs, mivel már pucolt és készre főzött. Csak mossuk át folyóvízzel, és adjuk hozzá a zsíros hagymához. Melegítsük és pirítsuk át a hagymás zsíron, majd törjük össze.
  4. Ízlés szerint sóval ízesítsük, és már tálalhatjuk is az ételünket.

TIPP: Kevés libazsír hozzáadásával még szaftosabbá tehetjük a tört burgonyánkat.

Tálaláskor javasoljuk, hogy egy kevés finomra vágott snidlinggel vagy újhagymával szórjuk meg a tört burgonyát. A vacsora kísérőjének pedig egy kellemes Pinot Noir-t ajánlunk.

Jó étvágyat kívánunk a Márton-napi liba-lakomához!

Tags: , , ,
Matusz-Vad technikai séfje azóta szakács szeretne lenni, hogy hatéves korában elkészítette élete első rántottáját. Mindig is ambiciózus volt, több szakmai versenyen is részt vett, melynek eredményekeként ösztöndíjat nyert Valenciába, majd később Ausztriában is tapasztalatot szerzett. Hazatérve már konyhafőnökként állt több ismert étterem élén és a rendezvényszervezésbe is belekóstolt. A Matusz-Vaddal még szakácsként ismerkedett meg, majd pár évvel később területi képviselőként csatlakozott a céghez. Jelenlegi pozíciója számára az igazi álommunka. Technikai séfként folyamatosan fejlődhet, ötletelhet, és jobbnál jobb receptekkel kényeztetheti olvasóinkat, melyek nem csak a szakmát, de gasztronómiára fogékony „amatőröket” is főzésre csábítja.

Kapcsolódó cikkek

Partnereink

Kövess minket!

INSTAGRAM

YOUTUBE