Nem véletlen, hogy Márton-nap környékén országszerte előkerül a libasült és az újbor. November 11-e nemcsak finom ételekről szól, hanem egy ősi hagyomány is, melyhez számos szokás és történet kapcsolódik. Ki volt Szent Márton, és hogyan váltak a libák a jeles nap jelképeivé?
Ahogy közeledik a Márton-nap, napnyugta után gyerekek kisebb-nagyobb csoportja bandukol az utcákon, világító lámpásokkal a kezükben. Gyerekként ugyan nem értettük, miért készítünk lámpásokat tökből vagy befőttesüvegből, de minden évben izgatottan vártuk, hogy együtt vonuljunk velük a faluban. Tegnap este mosolyogva figyeltük, ahogy a gyerekekből álló csoport szülői kísérettel vonult végig a kerületen. Ez a hagyomány eredetileg sváb lakta területeken volt elterjedtebb, az úgynevezett Martinsumzug, a fáklyás felvonulás, amely Szent Márton emlékét őrzi, a fény pedig Márton jó cselekedeteit szimbolizálja.
Ki volt Szent Márton, és hogyan kapcsolódik hozzá a liba?
„Ha Márton fehér lovon érkezik, enyhe tél, ha barnán, kemény tél várható.” – tartja a közhiedelem. Már a honfoglaló őseink körében is népszerű volt Szent Márton kultusza, hiszen maga Szent Márton Savarián (mai Szombathely) született 316/317-ben. A kultuszt az erősítette tovább, hogy Szent István király a hadvezér Márton képét festette zászlóira. Úgy tartja a hagyomány, hogy a király álmában megjelent Szent Márton, aki a király és az ország védelmére sietett. Így lett Szent Márton az ország egyik patrónusa.
Forrás: Csodálatos Magyarország (https://csodalatosmagyarorszag.hu/hirek/itthon/marton-napi-es-gasztronomiai-programok-2024-novembereben/)
Márton kezdetben zsoldosként szolgált a római légióban. Franciaországi tartózkodása során segített egy öreg kolduson, akinek odaadta a fél talárját. Ezt követően a legenda szerint Krisztus felajánlására keresztelkedett meg, minek hatására kilépett a légióból és Istent kezdte el szolgálni papként egészen haláláig. Nemcsak a hittérítésben jeleskedett, hanem sok gyógyulás is fűződött a nevéhez. Kiváló papi szolgálatai miatt választották meg Tours város püspökének, ám Márton e feladat elől menekülni kívánt, így elrejtőzött egy libaólban, de a libák hangos gágogása elárulta őt. Halála után három nappal, ami pont november 11-re esett, helyezték örök nyugalomra, így vált a libák és a természetgyógyászok védőszentjévé.
Miért épp liba kerül az asztalra Márton-napkor?
A Márton-napi liba- és újborfogyasztás hagyománya két forrásból ered. Az egyik egészen Márton püspökké avatásához vezethető vissza, amikor az ünnepi menü libasült és bor volt. A másik forrás a római időkig nyúlik vissza, amikor november 11. a téli évnegyed kezdő napja volt, és ilyenkor kóstolták meg az új bort. Ilyenkor ünnepségeket tartottak a római orvosisten tiszteletére, az emberek libákat áldoztak, amelyeket később megsütöttek. Itt kapcsolódik össze a liba- és újborhagyomány. Az első hivatalos írás a Márton-napi liba-lakomáról azonban 1171-ig váratott magára. Az akkori népszokásban Szent Márton napja a paraszti év végét jelentette, ekkor zárták le a gazdasági évet, és kezdődött a téli pihenés időszaka. A földesurak ilyenkor kiosztották az éves béreket, amelyek mellé nyár óta hizlalt libát is adtak. A parasztok is ezen a napon kóstolták meg az év újborát, és ekkor vágták le és sütötték meg a tömött libát.
Kép: www.shutterstock.com
Ez egy generációkon átívelő hagyomány, amely a mai rohanó világban hajlamos háttérbe szorulni. Ezért is fontos számunkra, hogy továbbadjuk ezeket a történeteket, és jelentést adjunk a tányérra kerülő libacombnak, megőrizve az igazi értékeket. Ha másért nem is, egy finom libavacsora tökéletes alkalom arra, hogy összehozzuk a családot és barátokat, természetesen egy pohár újbor mellett.
Végül egy egyszerű és gyors recepttel szeretnénk segíteni, hogy könnyedén elkészíthessétek a tökéletes Márton-napi vacsorát, hogy az estét a családdal és barátokkal tölthessétek.
Konfitált libacomb, párolt almás lilakáposztával és hagymás törtburgonyával
(6 főre)
Hozzávalók:
- 6 db libacomb sous vide
- 1 kg párolt káposzta almával
- 1,5 kg burgonyagolyó
- 2 nagy fej vöröshagyma
- 15 dkg libazsír
- só és őrölt fekete bors ízlés szerint
- 0,5 ek őrölt piros fűszerpaprika
Libacomb elkészítése:
- Előkészítés: Helyezzük a libacombokat saját zacskójukban 40°C-os meleg vízbe 15 percre. Közben melegítsük elő a sütőt 220-240°C-ra, sütőtől függően.
- Sütés: Miután a combok átmelegedtek, vegyük ki őket a tasakból. Papírtörlővel töröljük szárazra a bőrfelületüket. Helyezzük őket egy sütőpapírral bélelt tepsire, majd tegyük az előmelegített sütőbe, és süssük 12-18 percig, amíg a bőr aranybarnára nem sül.
Káposzta elkészítése:
- Melegítsük fel a fagyasztott párolt lilakáposztát egy nagyobb edényben, kb. 10 perc alatt el is készül.
Hagymás tört burgonya elkészítése:
- Vágjuk apró kockára a vöröshagymát, és pirítsuk aranybarnára libazsíron egy fazékban.
- Vegyük le a tűzről, és fűszerezzük piros paprikával és borssal.
- A burgonyagolyóval sok dolgunk nincs, mivel már pucolt és készre főzött. Csak mossuk át folyóvízzel, és adjuk hozzá a zsíros hagymához. Melegítsük és pirítsuk át a hagymás zsíron, majd törjük össze.
- Ízlés szerint sóval ízesítsük, és már tálalhatjuk is az ételünket.
TIPP: Kevés libazsír hozzáadásával még szaftosabbá tehetjük a tört burgonyánkat.
Tálaláskor javasoljuk, hogy egy kevés finomra vágott snidlinggel vagy újhagymával szórjuk meg a tört burgonyát. A vacsora kísérőjének pedig egy kellemes Pinot Noir-t ajánlunk.
Jó étvágyat kívánunk a Márton-napi liba-lakomához!