fbpx

Az Amerikai Egyesült Államokban ma van a tejszínhab napja. Sose gondoltam volna, hogy ilyen is van, de miért pont ez ne lenne? Ha egy nemzetnek van „Fagyit reggelire” napja (becsszó, február első szombatja, alig várom), sajtos pufi-napja és fahéjas csiga-napja, akkor miért pont az elegáns, történelmi múlttal és pedigrével rendelkező tejszínhab maradna ki?

Az igazi tejszínhab természetesen állati tejszínből készül, minél zsírosabb az alapanyag, annál jobb. Szakértők szerint 30%-os zsírtartalomtól érdemes egyáltalán próbálkozni, a legjobb otthoni eredményt a boltokban is kapható, 35%-os habtejszínnel érhetjük el.

A desszertek tetejéről elmaradhatatlan hófehér kupac első írásos nyomai a XVI. században bukkantak fel különböző, abban az időben bizonyára stahljuditi népszerűségnek örvendő hírességek receptgyűjteményeiben. Akkor még „hókrém”-nek (snow cream) hívták, gyakran dúsították tojásfehérjével és ízesítették például rózsavízzel. Fűzfavesszővel igyekeztek habbá verni a természetes módszerekkel szeparált tejszínt. A XIX. századra szerencsére feltalálták a centrifugális szeparátort, nagymértékben megkönnyítve és felgyorsítva a folyamatokat.

Francia vidéken és minden olyan helyen, amely szeretne elegánsnak tűnni, a tejszínhab kifejezés helyett a crème Chantillyt használják. A sok szabadidővel rendelkező gasztrotörténészek vitatkoznak azon, hogy a két étel egy és ugyanaz-e, van olyan elmélet is, amely szerint a tejszínhab natúr, a crème Chantilly viszont édesített.

A tejszínhab mára már nem hiányozhat a kávézók és cukrászdák kínálatából. Kávéba, sütemények tetejére, különböző krémek, azaz mousse-ok összetevőjeként vagy gyümölcsök pikáns kísérőjeként egyaránt nagy népszerűségnek örvend. Aki bármilyen okból kerülni szeretné a tejtermékeket, megpróbálkozhat a növényi változatokkal is, de az állati tejszínből készült hab íze az igazi.

Hogy az állagát se érhesse kifogás, nagyon fontos, hogy felverés előtt alaposan hűtsük le. Legalább egy napot üljön a hűtőben, az sem baj, ha közvetlenül felverés előtt a fagyasztóba is bedugjuk, de ha lehet, ne felejtsük el. Nem robban szét, mint a sör, de veszít az állagából. A másik fontos, amit sokan nem tudnak, hogy igenis van olyan, hogy túlverjük a habot, és akkor fáradtságos munkával vajat csináltunk, ami tulajdonképpen jó és finom, de mi nem ezt akartuk. Arra figyeljünk tehát, hogy a hab kemény legyen, ha kiemeljük a habverőt, ne csorogjon le róla, de amint elértük ezt az állagot, hagyjuk abba a munkát és már csak a szervírozással foglalkozzunk.

Két ötlet vész esetére: ha bármilyen okból mégsem akar keményre verődni a tejszín, akkor vagy csapjunk hozzá egy evőkanál mascarponét, növelve ezáltal az alapanyag zsírtartalmát, vagy zuttyantsunk hozzá egy adag habfixálót. Valamelyik csak bejön, utána pedig már vehetjük is elő a kanalakat.

Címkék: ,
Partner a sikeres vendéglátásban! 1994 óta szolgáljuk ki a magyar gasztronómiai piacot prémium minőségű alapanyagokkal, kifejezetten vendéglátóegységek, hotelek és profi séfek igényeire szabva. Az elmúlt évtizedekben több mint 10.000 elégedett ügyfelünket támogattuk megbízható partnerként.

Kapcsolódó cikk

Partnereink

Kövess minket!

INSTAGRAM

YOUTUBE