fbpx

Az alapanyagköltségek, az energiaárak emelkedése, és a humán erőforrások hiánya miatt a költségek egyre magasabbak. Az elkerülhetetlen áremelések sem tudják fedezni a bevételek csökkenő tendenciáját, így a szolgáltatók árrése szűkül. A vendéglátó-ipari vállalkozásokra nehezedő nyomás óriási kihívás a szektor számára. Ebben az átláthatatlan, folyamatosan változó piaci helyzetben a vállalkozásoknak különböző taktikákat és eszközöket kell alkalmazniuk a fennmaradás érdekében. Utánajártunk, milyen megoldásokkal lehet költséget csökkenteni.

Fotó: Pixabay

Volt olyan idő, amikor az újranyitásra vártunk

Még két évvel ezelőtt a COVID-19 soha nem látott kényszerpályára küldte a vendéglátást és a turisztikát. A korlátozások bezárásra kényszerítettek mindenkit, és ennek hosszú távú következményei a mai napig érezhetőek. Az újraindítás óta eltelt időszak viszont olyan, mint a hullámvasút. A belföldi és külföldi vendégek száma drasztikusan csökkent, a fizetőképes kereslet jóval kevesebb lett. A gazdasági megszorítások, az új jogi környezet, sőt, még a klímaváltozás is tetézi a problémákat. A szakemberek szerint a helyzet nem lett jobb. Nagyon sokan kényszerültek bezárásra, és a pályaelhagyók száma soha nem látott méreteket öltött. Most ebben a környezetben kell megoldásokat találni.

Fotó: Pixabay

Emelkedő alapanyagárak

A The Caterer brit szakmagazin 2022 májusában arról számolt be, hogy a növekvő költségek miatt rengeteg étterem veszi le étlapjáról a prémiumkategóriás alapanyagokból készült ételeket. A tenger gyümölcseiből, a drága húsokból ugyan kiváló ételek születhetnek, viszont óriási terhet jelentenek kiadás oldalról. Mára odáig jutottunk, hogy a kevesebb néha több elve az, amit követni kell. Legyen az Michelin-csillagos étterem, bisztró, vagy egyszerű büfé, az egyik legkézenfekvőbb megoldás lehet az alapanyagok gondos megválogatása. Természetesen nem a minőség rontásáról beszélünk, hanem átgondolt alapanyag-választásról.

Egy vendéglátó egység működtetésének kardinális része a minél jobb árban beszerzett nyersanyag. Mára luxus olyan beszállítókkal dolgozni, akik nem próbálnak maguk is alkalmazkodni a helyzethez. Tehát felül kell bírálni azt, honnan, mikor, és milyen mennyiségben szerezze be az egység az alapanyagokat. Nyilvánvalóan ez több teher a séfeknek, viszont rengeteget nyerhet vele az étterem.

Fotó: Pixabay

A fogások elemeinek megváltoztatása

Az áremelés csak egy bizonyos mértékig tud működni, hiszen a vendégek gazdaságilag sokkal érzékenyebbek. A menün, az étlapon viszont nem szabad drasztikus változtatásokat eszközölni, hiszen a megszokottól eltérő kínálat miatt törzsvendégeket veszíthet az egység. Megoldást jelenthet az, hogy például a köreteknél mindig az olcsóbb, szezonális alapanyagokat használjuk. Ezeket érdemes folyamatosan frissíteni.

Az lehet a jó tendencia, hogy a fenntarthatóságot szem előtt tartva készítse el az étterem a kínálatát. A tányéron felhasznált tételek mennyiségének minimális csökkentése is egy lehetőség, de ezzel roppant óvatosan kell bánni. Az adagok méretének inkább kiegyenlítettnek kell lenni, és semmiképp nem spórolhatunk az adott étel tápértékével! A „tányéron lévő összegek” balansza sokkal fontosabbá vált, mint bármikor! Biztosítson jó minőségű, például fenntartható módon előállított húst, és csökkenteni kell a mennyiségét ahelyett, hogy az alacsony minőséget választaná.

Fotó: Pixabay

Élelmiszer-pazarlás, konyhatechnológia

Az alapanyagokat védenünk kell, nem megengedhető azok elherdálása. Fokozottan ügyelni szükséges a konyhai munkák során arra, hogy semmi ne menjen kárba! Figyelni a megfelelő raktározásra, a tárolásra, az ezekhez kapcsolódó berendezések stabil működésére. Minden tönkrement alapanyag, az előkészítés során elfecsérelt mennyiség megengedhetetlen. Nagyon fontos az ételkészítésnél tökéletesen betartani a receptúrában szereplő mennyiségeket, és csakis annyit főzni, amennyire ténylegesen szükség is van!

A konyhai berendezéseket folyamatosan ellenőrizni kell. Amennyiben lehetőség adódik rá, a munkaerőhiány, az energiaválság kezelésére érdemes olyan berendezéseket, technológiákat alkalmazni, melyek az egység működését gazdaságosabbá teszik.

Fotó: Pixabay

Az árak fenntartása kontra emelés

Ha a szolgáltatás árát fenntartjuk, két dolog történik. Egyrészről a bevételi oldal nem teszi lehetővé a rentábilis működést, másrészt a vendégek bizalmát is elveszíthetjük. Az ok egyszerű. Mindenki tudja, hogy a mai gazdasági helyzetben muszáj az árak emelése. Ha azt tapasztalja a vendég, hogy egy vendéglátó egységnél stagnálnak az árak, az számára gyanús lesz. Azon kezd el gondolkodni, hogy vajon hol spórol a hely? A minőségen? A mennyiségen? Ez nagyobb csalódáshoz vezethet, mint gondolnánk. Tehát ha nem emeli meg valaki az árat, több részben is vesztes lesz. Minden tevékenységében az ügyfelek elégedettsége legyen a legfőbb cél, csakis így lehet hosszútávon üzemeltetni egy éttermet. Ezt kell szem előtt tartani!

Fotó: Pixabay

Nem létezik két egyforma vendéglátóhely, ezért nincs senki kezében a bölcsek köve. Egyértelmű általános megoldásokkal senki nem tud szolgálni. Viszont a költségek kontroll alatt tartása mindenki érdeke. Fontos megvizsgálni minden egyes tényezőt, egészen az alapanyagoktól az energiafelhasználásig. Ez komoly feladat, de csakis egységenként lehet rátalálni a fenntarthatóság, a reális működés eszközeire.#

Címkék: ,,,,,,,,,,,,,
Partner a sikeres vendéglátásban! 1994 óta szolgáljuk ki a magyar gasztronómiai piacot prémium minőségű alapanyagokkal, kifejezetten vendéglátóegységek, hotelek és profi séfek igényeire szabva. Az elmúlt évtizedekben több mint 10.000 elégedett ügyfelünket támogattuk megbízható partnerként.

Kapcsolódó cikk

Partnereink

Kövess minket!

INSTAGRAM

YOUTUBE