fbpx

Annak ellenére, hogy a konyha egy folyamatosan nyüzsgő hely, a dinamikák és folyamatok nagyon világos szerkezettel és szerepelosztással bírnak. E nélkül a stabil konyhai hierarchia nélkül minden vendéglátó és séf azonnal megégetné magát. Aki viszont újoncként kerül ebbe a világba, annak jól jöhet egy kis útmutató… 

A high-end gasztronómiai szektorban működő vállalkozások szerkezete ennek ellenére nagyon különböző lehet. Az Enoteca Maria New Yorkban például kizárólag nagymamák főznek. Elsősorban Olaszország különböző tartományaiból, de a világ minden tájáról, Peruból, Törökországból vagy akár Sri Lankáról is érkeznek “nonnák” valóban tradicionális recepteket bemutatva. A bécsi Steirereck nem csak egy standard borsommeliert foglalkoztat, hanem egyet a sajtokhoz és egyet csak a kenyérhez is. Az elismert konyhaművészet sokfélesége (gyakran a szó legszorosabb értelmében) mind az általános koncepcióban, mind a betöltött – vagy éppen nem betöltött – pozíciókban tükröződik. Mindenesetre az eredmény egy konyhai hierarchia. De mi áll a különböző pozíciók, nevek és leírások a mögött? Miért szükséges ilyen megközelítés, és vajon van-e legalább közös alaplogika ezekben a rendszerekben? 

Hideg ételek, meleg ételek, desszertek. Egy éttermi konyha valójában elég világos séfhierarchiával rendelkezik, ugye? Ennek a kérdésnek a megválaszolásához nézzünk közelebbről ezt a felosztást és a hozzá kapcsolódó konyhai rendszert. 

A KONYHAI HIERARCHIA RÉSZLETESEN  

De mit is jelent pontosan a rangsorolási rendszer egy konyhában? Nos, hogy struktúrát adjon a sokféle pozícióknak, egy jól működő konyhának szüksége van a saját hierarchiára – a Brigade de Cuisine-ra – vagy a „fehér brigádra”, a séfek ruházatának színére utalva. 

Kép: www.shutterstock.com

CHEF DE CUISINE

A főszakács, az, aki a konyhai hierarchia csúcsán áll, felügyeli és irányítja a konyhát. Az egész konyhát átszövő szál az ő kezében egyesül. Ő tervezi meg az étlapot, felelős az alapanyagok beszerzéséért, és biztosítja, hogy minden zökkenőmentesen működjön. 

SOUS CHEF

A „másodszakács”, ami a szószerinti fordítása, a főszakács jobb keze és helyettese. Ha több sous chef van, a konyhai hierarchián belül, akkor az Executive Sous Chef az első helyettese a Sous Chefnek. Ezután jön a Junior Sous Chef, aki a következő generációért és a szakmai képzésért felelős. Nem ritka, hogy a Saucier kerül a Sous Chef pozícióba, mivel nekik van a legtöbb tapasztalatuk. 

Kép: www.shutterstock.com

CHEF DE PARTIE

A Chef de Partie egy konyhai területet kezel és mint mindenki más, a Chef de Cuisine-nak, vagyis a konyhafőnöknek jelent. Minél több terület van egy konyhában, annál több Chef de Partie-re van szükség. Például lehet egy Chef de Partie Garde Manger vagy egy Chef de Partie Saucier. Tapasztalatának köszönhetően a Chef de Partie teljes ellenőrzése alatt tartja területének minden munkafolyamatát. A helyettesét Demi Chef de Partie-nek hívják. Egy másik különleges szerepet tölt be a Chef de Partie Tournant, egy mindenre képes Chef de Partie, aki ott lép be, ahol szükség van rá. 

Kép: www.shutterstock.com

COMMIS DE CUISINE

Angolul egyszerűen csak „konyhai segédek”, de a Commis de Cuisine sokkal vonzóbban és jelentőségteljesebben hangzik. Így hívják a konyhában a fiatal szakácsokat. Már sikeresen befejezték szakmai képzésüket és ezen a pozíción kezdik pályafutásukat szakácsként. A legnépszerűbb cél? Természetesen valamikor a Chef de Cuisine lenni. Ideális esetben saját étteremmel és amennyi Michelin-díjjal csak lehetséges. 

Kép: www.shutterstock.com

(A következő részben a hideg és melegkonyhai dolgozók neveit és pontos feladatait vesszük górcső alá!)

Forrás

Címkék: ,,
Partner a sikeres vendéglátásban! 1994 óta szolgáljuk ki a magyar gasztronómiai piacot prémium minőségű alapanyagokkal, kifejezetten vendéglátóegységek, hotelek és profi séfek igényeire szabva. Az elmúlt évtizedekben több mint 10.000 elégedett ügyfelünket támogattuk megbízható partnerként.

Kapcsolódó cikk

Partnereink

Kövess minket!

INSTAGRAM

YOUTUBE