fbpx
A szuvid technológia forradalmasította a gasztronómiát. Lényegében minőségvesztés nélküli, különleges ízvilágú ételek, hosszú ideig eltartható alapanyagok származnak általa. Hogy mi a lényeg és miként járult hozzá hazánk a vendéglátás forradalmához? Itt és most kiderül!

A sous vide (ejtsd: szuvid) főzési eljárás

A sous vide francia kifejezés, ami annyit tesz, hogy vákuum alatt. Ezen technológia által készült alapanyagok leginkább a gasztronómiában használatosak, de egyre inkább terjed az otthoni felhasználásuk. Lényege, hogy lezárt, lehetőleg vákuumozott hőálló műanyag tasakokban, alacsony hőmérsékleten hőkezeljük az alapanyagot. A hagyományos főzési időhöz képest, esetenként akár 50-70 óráig és lényegesen alacsonyabb hőfokon történik a művelet. A NASA fejlesztette ki, Georges Pralus séf elterjesztette, Dr. Kiss János séf a Szakács Tudományok doktora továbbfejlesztette és terjesztette Amerikában. Bíró Lajos sztárséf nevéhez fűződik a technológia hazai propagálása. Pataky Péter séf és Varga Péter üzemet épített Tiszalökön a sous vide technológiára. Jó hír az étterembe járóknak, és az otthoni konyhában rövid idő alatt elkészíthető ínyencségekre vadászóknak, hogy termékeik jelen vannak a MATUSZ-VAD kínálatában.  Legyen az…liba, csirkemell, sertéstarja, marhahátszín, pacalpörkölt, …

Étel a vákuumban

Szuvid – űrkutatástól a konyhatechnológiáig

A technológia alapja nem más, mint egy egyszerű műanyag zacskó. Bármilyen hihetetlen, az ötlet a NASA-tól ered, hiszen a kutatásaik fő célja soha nem volt más, mint az űrutazás ideális körülményeinek megteremtése. Mikor annak idején túlsúlyt jelentett a fémből készülő konzervdobozok használata, muszáj volt egy egyszerűbb megoldás megtalálása. A nehezen kezelhető fémdobozok helyére kitalálták a könnyű, egyszerűen kezelhető és mindamellett hőálló műanyag tasakokat.

Az elgondolás nem maradt sokáig a NASA asztalán, mivel két cég is átvette, akik kórházi élelmezéssel foglalkoztak. Így került Svédországba és Dél-Karolinába. A tasakba zárt étel nagyon lassan hódított teret és végül a dél-karolinai AGS systems lépett egy nagyot a témában. Nekik jutott elsőnek eszükbe, hogy ne a már elkészült ételt helyezzék bele és zárják légmentesen a zacskókba. Az ötlet az volt, hogy az alapanyagot még a főzés előtt zárják el és maga a hőkezelés már a zacskókban történjen. Az első sous vide eljárással készített ételeket 1970-ben szolgálták fel a Dél-Karolinai Greenville Holiday Inn szállodájában. Az első megjelenés sikere után sokan átvették a technológiát és a hetvenes évektől kezdve tovább is fejlődött.

Konyha és technológia

A sous vide fejlődése

Többen is foglalkoztak a sous vide fejlesztésével, többek között Albert Roux francia séf, aki 1983-ban Dél-Franciaországban üzemet alapított. A vállalkozás apropója az volt, hogy könnyen kezelhető, olcsó sous vide étellel látta el a Francia Államvasutakat (SNCF) és a British Airways légitársaságot. Egyértelműen alkalmas volt a technológia által elérhető termék ezen területekre, hiszen sokkal egyszerűbbé, könnyebbé tette az emberek ellátását. Henri Gault gasztrokritikus- a Gault Millau (kiejtés: ɡo e mijo]) alapítója- már akkor meglátta a fantáziát ebben az eljárásban és nagy lelkesedéssel írt a sous vide- olásban rejlő óriási lehetőségekről. A technológia nagyobb körben való megismertetése Georges Pralus nevéhez fűződik. A francia séf a Troisgros család 3 Michelin-csillagos éttermében sokat kísérletezett a technológiával és megállapítása alapján a libamáj terrine készítése vákuum-technológiával éri el a legjobb állagot. A Cryovac csomagoló anyagot gyártó Sealed Air céggel közösen 1979-ben főzőiskolát nyitott azzal a szándékkal, hogy a francia séfeknek megmutassa és megtanítsa a technológia előnyeit. A világ leghíresebb séfjei kezdték el először alkalmazni a sous vide– olást, köztük, Paul Bocuse, Alain Ducasse Michel Bras.

A magyarok élen járnak a szuvid technológia kifejlesztésben és elterjesztésében

Kürti Miklós magyar fizikusnak elméleti síkon nagy szerepe volt a sous vide kialakulásába. Nem maga a technológia, hanem annak gondolatisága az, ami hozzá köthető. A molekuláris gasztronómia atyjának tartják, mivel ő volt az az ember, aki elsőnek kijelentette, hogy a fizikát ne különítsük el a konyhától. Munkássága alatt sokat foglalkozott az alacsony hőmérsékletekkel. A fizikus szemével vizsgálta meg a főzés tudományát és azt hangsúlyozta, hogy a konyhaművészet nem más, mint alkalmazott fizika és kémia. Kürti elmélete szerint „a tökéletes 3 perces lágy tojást 65 °C-on és 1 óráig kell főzni.”

Dr. Kiss János, a Szakács Tudományok doktora, a Hyatt Corporation nyugalmazott alelnöke. A világon négy ember rendelkezik szakmai doktori címmel, melyet ő a kiemelkedő gasztronómiai pályafutása révén és a tudományosan is elismert, általa kidolgozott technológiával ért el. Párizsban, a Hírességek csarnokában 2004 óta olvasható a neve. Nevéhez fűződik a szuvid technológia továbbfejlesztése, melyet 1996-ban dolgozott ki. Az alapötletet több mint 14 évig fejlesztett és a mai napig innoválja a technológiát. Az alapoktól, kezdte és szuvid húsok, szuvid halak elkészítésével megalkotta a megfelelő metódusokat. A hűtési eljárások és azok mindennapi alkalmazásának alapjait teremtette meg.

A sous vide technológia alapjai

Ha egyszerűen akarunk fogalmazni- az ételt főzőtasakba helyezzük, a tasakot vákuummal lezárjuk és ezután alacsony hőmérsékleten lassan főzzük. Az előnye, hogy az alapanyagok így omlósak, kellemes textúrájúak lesznek, minimális a tápanyag veszteség és megmaradnak az alaptulajdonságai. Az eljárás lényege, hogy az étel megfelelő hőmérsékletre melegítve, megfelelő ideig készül. Ezek a sous vide alapvető tényezői, melyek függenek az alapanyag fajtájától- és teljesen más a húsok, a halak és mások a zöldségek esetében. Amennyiben nem szeretnénk foglalkozni ezzel a főzési technológiával, legyen az otthoni vagy konyhai felhasználás, már rendelkezésre állnak kész sous vide termékek. A MATUSZ-Vad partnereként bárki hozzájuthat, ezekhez a különleges, szuvid termékekhez.

A sous vide alapvető eszköztára

Három eszközre van szükségünk ahhoz, hogy tudjuk alkalmazni. Egy vákuumcsomagoló gépre, vákuumtasakokra, és sous-vide fejegység- re (ronner), vagyis sous-vide kádra.

Sous vide fejegység és kád

A fejegység tulajdonképpen egy fűtőszállal ellátott rendszer, melynek feladata a vizet állandó hőmérsékleten tartani. A fejegység teszi lehetővé, hogy az főzés során be tudjuk állítani a szükséges hőfokot és az időt. Két lehetőség közül lehet választani. Egy fejegységet (ronner) használhatunk, ehhez még szükség van egy medencére, vagy egy megfelelő falvastagságú és méretű edényre. A másik a keringető eszköz- amihez beépített fűtőszállal – vízkeringető tartozik. Ezeket a berendezéseket akár még egy fok töredékének pontosságával is be lehet állítani és miután az időintervallumot is testre szabjuk- magától tartja a beállításokat. Amire érdemes odafigyelni, hogy a víz mindig el kell, hogy lepje a vákuumtasakokat. Ha hosszabb főzést eszközölünk, néha után kell tölteni.

Vákuumtasak

Sous vide főzési technológiához csakis erre a célra kifejlesztett- akár több rétegű- tasakot kell használni. Rendkívül fontos a vastagsága! Egyrészt a vastagabb tasak hosszú ideig képes kibírni a magas hőmérsékletet, másrészt az alapanyag is roncsolhatja. Ha megsérül a tasak, elveszti a vákuumot és ezáltal a technológia is elveszti a lényegét.

Hűtés és tárolás

Az elkészült sous vide terméket hűteni, fagyasztani kell, ezáltal hosszú ideig tárolható. A vákuumcsomagolás csökkenteni tudja a fagyási sérüléseket, elzárja az ízeket, illatokat- így megmaradnak benne.

Szerző: Budafoki Tamás

Sous vide receptek:

Forrás: wikipédia, sous vide hungary, Airchef, sousvidehungary.hu

Fotó: Pixabay

Olvassd tovább:

https://blog.matusz-vad.hu/2021/08/23/grillezeshez-sutesi-szabalyzat/

https://blog.matusz-vad.hu/2021/08/17/aki-nem-lep-elbukhat/

Címkék: ,,,,,,,,
Partner a sikeres vendéglátásban! 1994 óta szolgáljuk ki a magyar gasztronómiai piacot prémium minőségű alapanyagokkal, kifejezetten vendéglátóegységek, hotelek és profi séfek igényeire szabva. Az elmúlt évtizedekben több mint 10.000 elégedett ügyfelünket támogattuk megbízható partnerként.

Kapcsolódó cikk

Partnereink

Kövess minket!

INSTAGRAM

YOUTUBE