A káposzta egészséges, a káposzta jó, a káposzta biztató. Káposztával a konyhánkon nem foghatunk mellé, hisz azon alapanyagok közé tartozik, mely változatosan elkészíthető és sok értékes tápanyag található benne. A téli szezon beköszöntével, Márton-nap után jöhetnek a hagyományos káposztás kedvencek az asztalra. Ezek a klasszikusok nem csak finom mindennapokat, hanem egészséges, tápláló étrendet biztosítanak mindannyiunk számára.
Káposztás tészta, kelkáposzta-főzelék, székelykáposzta, rakott kel. Mi a közös bennük? A fantasztikus káposzta, a magyar konyha népszerű és egészséges alapanyaga. Az őszi, téli időszak a káposztafélék igazi szezonja. Az Európai Friss Csapat most ennek járt utána. Elhivatottan mutatják be a magyar termelőket, alapanyagokat, az egészséges táplálkozás és a fenntartható hazai gazdaság eredményeinek növelésére. Ám nemcsak a káposztafélék, hanem minden zöldség és gyümölcs fogyasztását szeretné növelni, hogy a magyar lakosság elérje a WHO által ajánlott napi minimum 400 grammot, ami nagyon fontos lenne az egészségmegőrzés és a tudatos táplálkozás szempontjából.
A káposzta
A káposztát már az ókori Görögországban és Rómában is ismerték és fogyasztották, igaz, nem a manapság ismert formákban. Napjainkban a káposztafélék közül a fejes és a vörös káposzta, a kínai kel, valamint a kelkáposzta a legnépszerűbbek. Számos jótékony hatásuk miatt a káposztafélék az európai étkezésben fontos élelmiszernek számítanak. Nagy mennyiségben tartalmaznak ugyanis C-vitamint, folsavat, káliumot, szelént, rostokat, valamint fitokemikáliák közül antioxidáns hatású flavonoidokat és glükozinolátokat. Magas vas- és kalciumtartalmuk mellett A-, B6-, B12-, D-, E- és K-vitamin is található bennük. Hozzájárulnak ezáltal az immunrendszer optimális működéséhez, elengedhetetlen a szerepük a vérképzésben, támogatják a szem egészségét, valamint részük van a bőr, a csontok és a fogak védelmében.
Novemberben kezdődik a káposztaszezon
Novemberben kezdődik a hagyományos káposztás ételek időszaka. Ez nem véletlen, hiszen ilyenkor az embereknek sokkal több idejük van a konyhában tevékenykedni. A háztartásokban főszerepet kap az ételkészítés, és már elkezdünk gondolkodni az ünnepi fogásokon is. A megszokott káposztás fogások mellé jönnek a kicsit nehezebb őszies, télies ételek. Például a Márton-napi liba menü szinte elképzelhetetlen a különböző káposztás köretek nélkül: párolt káposzta, savanyú káposzta, káposztás krumpli. Karácsonykor jön a töltött káposzta, szilveszterkor a korhelyleves, és az egész szezonban elérhető a disznótoros lila káposztával. Már ha csak ezekre az ételekre gondolunk, kedvünk támad káposztafélékkel ételt készíteni.
Mit készíthetünk a káposztából?
Az egészségünkre gyakorolt számos pozitív hatásuk mellett a káposztafélék nagy előnye, hogy sokféleképpen, változatosan elkészíthetőek: leves, főétel, köret is készülhet belőlük, vagy akár desszert is, például gondoljunk a káposztás rétesre. Káposztás tészta, kelkáposzta-főzelék, székelykáposzta, rakott kel, frankfurti leves vagy épp paradicsomos káposzta – mind olyan ételek, amelyek gyakran kerülnek a családok asztalára, és alapanyagukat a káposztafélék adják.
A káposztákat a fogyókúrázók is nagyon jól ismerik, hiszen alacsony kalóriatartalmuk miatt bátran fogyaszthatják. A káposztaleves egy közismert diétás módszer alapja is. A savanyú káposzta nemcsak a diétázók számára tökéletes választás, magas vitamintartalma miatt mindenkinek megéri rendszeresen fogyasztani belőle, savanyúságként, köretként egyaránt.
Ahogyan a legtöbb zöldség esetében, úgy a káposztaféléknél is igaz, hogy egészségmegőrző hatásuk érdekében javasolt nyersen is fogyasztani őket. Salátaként kiváló tápláló étel. A káposztasaláta a húsételek mellé akár önálló köretként, akár savanyúságként is nagyszerű.
A gyerekek nagy része általában nincs oda a káposztákért, de mindenképpen érdemes próbálkozni, és apró cseleket is be lehet vetni. Például a kelkáposzta-főzelékből ki kell venni néhány kocka krumplit, félretenni, majd a főzeléket összeturmixolni, és a végén visszatenni a burgonyakockákat. Készíthetünk a káposztából krémleveseket is, amelyeket pirított mandulával, tökmaggal megszórva tálalhatunk.
Jó tudni a káposzta elkészítéséről
- A káposztát érdemes köménnyel fűszerezni, mert az íze nagyon jól passzol hozzá, és még az emésztést is segíti!
- Egyszerűen elkészíthető, egészséges köretet lehet készíteni savanyú káposztából, ha enyhén olajozott, esetleg zsírozott tepsiben megsütjük. Fontos, hogy sózni nem szabad!
- A káposztasalátát kevésbé szívesen eszik a gyerekek. Ezért érdemes kipróbálni a majonézes változatot, akár egy kis joghurttal könnyítve.
- A színekkel is fel lehet dobni az ételeket, vagy a salátát. A fejes káposzta kombinálható vörös káposztával és sárgarépával is. Ez az egészséges finomság grillételek, vagy akár hamburger mellé is kínálható.
Rakott kelkáposzta bulgurral
Fülöp Lili, az Európai Friss Csapat dietetikusának receptje. 6 adag (1 tepsi)
Hozzávalók:
1 közepes fej kelkáposzta
80 dkg sovány darált hús
30 dkg bulgur (szárazon)
1 fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
1 evőkanál olaj
só, bors, majoránna, pirospaprika ízlés szerint
20 dkg tejföl (12%)
15 dkg natúr joghurt