A Buffalo csirkeszárnyak világszerte nagy népszerűségnek örvendenek. Nevéből a csirke rész érthető, a Buffalo (azaz bivaly) már kevésbé. Megijedned azonban nem kell, a szakácsok nem csempésztek apró bivalyfalatkákat a csirkék közé, mindössze arról van szó, hogy Buffalo városából indult hódító útjára egyik kedvenc szárnyas ételünk.
Bivaly, ami nem repül, de legalább ízletes
Repülő bivalyokról tehát szó sincs, egyedi ízvilágról annál inkább. Amerikában a panírozatlan csirkeszárnyat hívják Buffalonak, felénk azonban már gyakran húznak bundát is a húsra. Titkos receptről senki nem beszél, elkészítése gyors és egyszerű, az egyediségét egy speciális szósz adja, amellyel tálalás előtt vonják be a szárnyakat. Vannak éttermek, ahol a szószt nem teszik a szárnyakra, hanem mártogatósként tálalják.
Fotó: Pixabay
Így kezdett szárnyalásba a Buffalo csirke
Számos eredettörténet létezik a bivalyszárnyak kapcsán. Ezek közül a leghitelesebb talán a Bellissimo házaspár sztorija, akik még 1964-ben a buffaloi Anchor bárban szolgálták fel az első „szószos” csirkeszárnyakat. A csirke már akkoriban is olcsónak számított, még a munkásosztály körében sem volt túlságosan népszerű. Ekkor döntöttek úgy Bellissimoék, hogy az unalmas szárnyakat sütés után belemártják egy ízletes szószba, és így tálalják vendégeiknek. A siker nem maradt el, azután már 10 vendégből 7 a „szószos szárnyakat” kért a sör mellé.
A Buffalo wings az 1970-es és 1980-as években, főleg bárételként és előételként vált népszerűvé Amerikában, majd Kanadában. Nemzetközi ismertségét annak köszönheti, hogy a Buffalo wingeket a nagy amerikai franchise-ok felvették európai éttermeikbe. A McDonald’s pedig 1990-ben kezdte meg a Mighty Wings értékesítését az Egyesült Államokban található éttermeiben. 1994-ben a Domino’s pizzalánc is felvette nemzeti étlapjára a Buffalo szárnyakat, a következő évben pedig a Pizza Hut is előrukkolt a saját verziójával.
A bivalyszárny túlszárnyalta magát
A bivalyszárnyak az Egyesült Államokban ma már a húsgolyók trónját ostromolják. Egyre népszerűbbek a háztartásokban, a kifőzdékben, valamint a legnevesebb étteremláncokban. Utóbbiak közül van olyan, amely szinte kizárólag Buffalo szárnyakat kínálnak. Nem meglepő, hogy ezt az egyszerűen elkészíthető fogást, az egész világon kisebb-nagyobb csavarokkal készítik. Olyannyira nagy sikereket ért el, hogy már maga a Buffalo elnevezés külön utakon kezdett el járni. Ma már más olyan húsételeket is Buffalo előtaggal látnak el, amelyek mellé mártogatós szószt szolgálnak fel. A bivaly stílusú szósz vagy „bivaly ízű fűszerezés” már magában is megállja a helyét, és főleg street food vonalon használják számos húsféléhez.
Az igazi Buffalo szósz titka
Eredetileg ecet alapú cayenne borsos csípős szószból és olvasztott vajból állt össze a szósz. Hagyományosan melegen tálalják a szárnyakat zeller- és sárgaréparudakkal, kéksajt-öntettel vagy ranch dressinggel
Így készíts „10 ujjadat is megnyalod” szószt a Buffalódhoz
Hozzávalók: 100g olvasztott vaj, 80g chiliszósz, paradicsompüré, 3 evőkanál ecet, 3-4 teáskanál Worcestershire szósz, őrölt fokhagyma.
Elkészítés: Miután felolvasztottuk a vajat, hozzáöntjük a chiliszószt, és lassú tűzön keverjük 5-10 percig. Ezután hozzáadjuk az ecetet és a Worcestershire szószt. Az így kapott mártást 2-3 percig megint kevergetjük. Ezt követően mehet bele a fokhagyma, illetve, ha a pikánsabb ízeket szeretjük, akkor egy kis citromlé. Némi főzés után el is készült a szószunk, amit még melegen kenjük rá a csirkeszárnyakra. Ha ugyanis hűlni hagyjuk a szószt, akár össze is csomósodhat.