A nudli gyúrt tésztaféle, amelyet különböző vastagságú, hosszú csíkokra vágnak. Levesbe betétnek, vagy vízben kifőzve, mint bármelyik tésztát, különféle megoldásokban tálalják. A nudli része a századokon átívelő gasztronómiai kultúrának világszerte.
Az örök nudli
Henger alakú, burgonyából készített főtt tészta, egy egyszerű burgonyás hengerke. A bajor és sváb területeken régóta készítik eleinte rozslisztből, aztán csak később búzából.
A burgonya 18. századi megjelenése keményítőben gazdag gumójáért lett kedvelt. Peru és Chile hegyvidékén őshonos, az ott élők körülbelül 7000 éve fogyasztják. Európába a 16. században Pizarro révén került. Magyarországra 1650 körül jöhetett be bajor-osztrák közvetítéssel, de igazi elterjedése II. József magyar király adókedvezményeinek volt köszönhető. A krumpli szó bajor-osztrák nyelvterületről érkezett a magyar nyelvbe, míg a burgonya szó etimológiai eredete eddig tisztázatlan. Egy azonban biztos, hogy a nudli több évszázada velünk van.
A ma elterjedt változat az Osztrák-Magyar Monarchia idején, zsidó közvetítéssel terjedt el Magyarországon. Burgonyás galuska változatai már a 18. században megjelentek a hazai receptkönyvekben. Neve a német Nudeln (tészta) és a latin nodulus kifejezésekből eredeztethető.
A nudli elkészítése
A burgonyás tésztát jó alaposan homogenizáljuk (összegyúrjuk) majd három – négy centiméteres rudacskákat hengergetünk belőle. Forró vízben kifőzzük. A sváb konyha kultúrában inkább főtt gombócot (Knödel-knédli), metéltet (Nudeln-nudli) galuskát (Nockerln-nokedli) jelentett. Ezekhez a tésztákhoz eredetileg káposztát, babot adtak. Nem volt ritka, hogy salátákhoz, levesekhez használták, de különféle sült húsok mellé is tálalták köretként. A nudli alapvetően egy univerzális étel, kiváló kísérője számos ételnek. Ha a nagyi nudlit főz, ebédre szinte ugyanolyan tésztából készül, mint a szilvás gombóc. Imádjuk, szeretjük és rengeteg féle feltéttel fogyasztjuk.
Klasszikus nudli recept
Megfőzzük a krumplit szokásosan, enyhén sós vízben. Leszűrjük és még melegen áttörjük krumplinyomóval. Fontos megvárni míg kihűl. Ez után adjuk hozzá a lisztet és a tojást, sót, némi porcukrot. Alaposan összedolgozzuk, addig gyúrjuk míg könnyen formázható nem lesz az állaga. Ekkor még egy kis liszttel összedolgozzuk, gyúródeszkán sodorjuk, és körülbelül 4-5 centiméteres darabokra aprítjuk. Nem árt kicsit formázni, hogy elvékonyodjon, majd sós forró vízben, kis kanál olajjal néhány perc alatt megfőzzük. A főzés időtartama maximum 2-5 percet vesz igénybe. Miután kivettük, egy nagyobb edénybe helyezzük. Ha egy kis vajjal megkeverjük, nem fog összeragadni. Száraz serpenyőbe zsemlemorzsát szórunk, és megpirítjuk, utána kis porcukorral összekeverjük. Rászórjuk a már kész, vajjal kevert nudlira és átforgatjuk, hogy megtapadjon a felületén.
A kész nudli igazi kincs
Ha van kész kifőzött nudlink, már csak körbe kell nézni a háztartásban, hogy étel kerüljön az asztalra. Tökéletes lehet levesbetétnek, vagy már kész leves mellé kiegészítőnek. Hozzátehetjük bármiféle salátához, sokkal laktatóbbá teheti azt. Felhasználhatjuk köretként, különféle húsokhoz, zöldséges fogásokhoz, lehet alapja a rakott ételeknek. Abban az esetben pedig, ha főételként szeretnénk fogyasztani, a variációk tárházában szinte végtelen. Egyszerűen csak porcukorral, lekvárral, mézzel, mákkal, dióval, túróval is fogyaszthatjuk. Kicsit pikánsabban lehet különféle édes, savanyú dresszinget önteni hozzá, sőt ehetjük paradicsomos szósszal, mint az olaszok.
A nudli amúgy macerás
Abban mindenki biztos lehet, hogy a nudli elkészítése során felettébb össze fogja maszatolni a konyháját. Amilyen egyszerű az elkészítése, annyira szét is kell pakolni mindent. Ragacsos és időigényes az elkészítése. Az, hogy nagyszüleink simán nekiálltak ellátni vele a családot, nem kímélve időt, energiát csodálatraméltó. Manapság jó, ha egy évben egyszer nekiveselkedünk. De ezzel semmi baj nincsen, mivel már rendelkezésre állnak rendkívül jó minőségű termékek, melyek által kihagyható a maszatolás.